חשיבות בדיקת גג לפני רכישת דירה

גג המבנה שלכם חשוף בכל חורף לסכנת הצטברות כמות מים גדולה, שיכולה לחלחל פנימה על קירות השלד ומשם אל חלל הפנים של הדירות העליונות בבניין. כדי להימנע מתוצאה זו נהוג לבצע מהלך מקיף של איטום גג וכיום ישנן שלוש טכניקות לביצוע האיטום. העניין הוא שפערי המחירים בין שלוש הטכניקות האלה יכולים להיות משמעותיים מאוד ונשאלת השאלה מהי הטכניקה המתאימה ביותר למבנה שלכם, שאלה שעליה ננסה לענות ממש כאן בשורות הבאות.

שלוש הטכניקות המרכזיות לאיטום של גג

כל פרויקט איטום גג יכול להתבצע על פי אחת משלוש טכניקות מרכזיות ואלו הן:

יריעות ביטומניות

המדובר ביריעות ביטומניות הכוללות שכבה של חומר איטום מוקשה. בביצוע האיטום בפועל, מופעל חום רב הממיס את חומר האיטום על היריעות ומאפשר הדבקה של היריעה למקומה לצורך כיסוי שטח הגג החשוף. יריעות אלה מגיעות בעובי 4 מ"מ או 5 מ"מ וההמלצה הגורפת היא להשתמש אך ורק ביריעות בעובי 5 מ"מ, המעניקות רמת איטום גבוהה יותר באופן משמעותי. לעניין זה רצוי להדגיש, כי איטום באמצעות יריעות 4 מ"מ יעלה לכם זול יותר, אבל רמת היעילות שלו היא נמוכה מאוד יחסית ולכן לא כדאי להתפתות מהמחיר. אם מחיר הוא מכשול בפניכם, ישנה אופציית הזפת הזולה באופן משמעותי. איטום ביריעות ביטומניות, דרך אגב, יעלה לכם 80-120 שקלים למ"ר. יחד עם זאת, לא כל גג מתאים לאיטום באמצעות יריעות ביטומניות.

איטום בזפת

זפת הוא חומר האיטום הישן והטוב, שמיושם דרך אגב גם במסגרת יריעות ביטומניות כשהוא כבר מיושם על גבי היריעה עצמה. איטום גג בזפת נחשב לפחות אפקטיבי מאשר איטום ביריעות ביטומניות 5 מ"מ, אך מחירו זול הרבה יותר ויכול לנוע בטווח שבין 25 ועד 40 שקלים למ"ר – פער מחירים משמעותי ביחס ליריעות ביטומניות. זיפות גגות הוא פתרון אפקטיבי למבנים בעלי תקציב נמוך וכאשר לא ניתן ליישם בגג יריעות ביטומניות, אם כי חשוב לזכור כי גם לאחר איטום בזפת קיימת הסתברות להופעת רטיבות בתקרת הדירות העליונות וכן איטום זה דורש חידוש בכל שלוש ארבע שנים, לעומת יריעות ביטומניות שיכולות להחזיק מעמד שנים רבות יותר.

איטום במשחה פולואריטנית

המדובר במשחה פולואריטנית, שאמורה לספק הגנה טובה מפני חדירת מים, אבל בפועל יעילה יותר בשיפור רמת הבידוד התרמי של הגג ופחות באיטום שלו מפני חדירת נוזלים. על כך אפשר להוסיף גם את מחירו הגבוה של פתרון זה, כ-110 שקלים למ"ר, מה שהופך אותו לפתרון הכי פחות אטרקטיבי, שיישומו מחייב סיבה טובה בהתאם לשיקול דעת מקצועי וסיבות טובות כאלה יכולות להיות קיימות.

בשורה התחתונה, אם יש לכם את התקציב הנדרש, יריעות ביטומניות 5 מ"מ הוא פתרון האיטום הטוב ביותר. אם יש לכם בעיות תקציב, איטום גג בזפת יכול לספק לכם ראש שקט למספר שנים עד לאיטום הבא. בכל מקרה, בכל טכניקה שתבחרו, חשוב מאוד לבצע את האיטום באופן יזום אחת למספר שנים לפני הגעת החורף. איטום גג יכול להתבצע אך ורק על גג יבש לחלוטין וכדי לא להיתקע עם חורף מלא רטיבות ללא יכולת טיפול, חשוב לבצע את האיטום בתקופת היובש הקייצית.

ליצירת קשר מהירה